Novinky.cz, 5.3.2022

Ukrajinci bojují nejenom za svoji svobodu, nýbrž i za tu naši. Češi by měli přispět, jak mohou. Spacáky a podobný materiál teď ale nejsou prioritou, tou jsou zbraně, řekl Právu zemědělský podnikatel a podporovatel iniciativy Svobodu Ukrajině Petr Krogman.

Na Ukrajině vaše firma Agromino podniká v rostlinné a živočišné výrobě, jak se nyní snažíte pomáhat tamním zaměstnancům a napadené zemi obecně?
První den ve čtyři ráno začala invaze a hned v pět ráno jsme poslali půl milionu dolarů, aby měli zaměstnanci mzdy zajištěné na měsíc dopředu. Do firmy jsme zajistili 12 milionů dolarů, aby dokázala fungovat. Ukrajinské ambasádě jsme poslali pět milionů korun, snažíme se jít příkladem.

Podpořil jsem iniciativu Svobodu Ukrajině. Ta sama nevybírá žádné peníze, upozornila na to, že je potřeba nesoukromničit, netříštit síly, nekomplikovat to a posílat peníze jednoduše ukrajinské ambasádě.

To, že na Ukrajině podnikám, není ten hlavní důvod. Jde o princip, aby tady svobodný člověk, svobodný stát mohli fungovat dál a nemohl si někdo myslet, že svou imperialistickou politiku bude dělat na úkor druhých lidí, jiných států. Vždyť kam to dojde? Další jsme na řadě my.

Jste v kontaktu i s ukrajinskou ambasádou, českou vládou?
Ano, jednal jsem s ukrajinskou ambasádou i zástupci naší vlády, je podstatné, že právě tyto dvě instituce spolupracují. Na web ambasády útočí ruští hackeři, museli vytvořit novou, zabezpečenou stránku. Účet jejich sbírky máme i na webu iniciativy www.svoboduukrajine.cz, ten se snažíme také lépe zabezpečit.

Já si myslím, že je podstatnější je podpořit tak, aby mohli nakupovat hned teď, co potřebují, a ten boj vyhráli, než aby nakonec byla i u nás obsazena nějaká jaderná elektrárna a začali nám rozbíjet paneláky a školy a museli jsme vyjednávat o ústupcích.

Ukrajinci to teď vybojují za nás, když tam nechceme bojovat my, ale musí mít zbraně, střelivo, helmy, neprůstřelné vesty, taktické rukavice. Všechno má své pořadí, ti lidé teď bojují v zákopech, na barikádách, právě nyní je bombardují.

Teď je důležitý vzkaz, že spacáky válku nevyhrají. Některé nadace si navíc berou procenta z pomoci, zatímco ambasáda tam pošle úplně všechno.

Celý článek zde:

https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/ukrajina-potrebuje-zbrane-ne-spacaky-rika-cech-podnikajici-na-ukrajine-40389344