Na aukci Svobodu Ukrajině se vydražilo téměř 28 milionů

PRAHA (1. dubna 2022) – Aukci na pomoc obráncům Ukrajiny uspořádala iniciativa Svobodu Ukrajině ve spolupráci s Forbesem v pražském Rudolfinu. Díky štědrosti dárců a dražitelů se podařilo získat 28 milionů korun. Většina výtěžku poputuje přímo na sbírkový účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR. Na aukci přijal pozvání 1. místopředseda Parlamentu Ukrajiny Oleksandr Sergejevič Kornienko a ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis. Mezi hosty byl také ministr dopravy ČR Martin Kupka a armádní generál ve výslužbě Petr Pavel.

Dobročinný večer v Rudolfinu zahájil Sbor Národního divadla, který společně se Sborem Státní opery zazpíval ukrajinskou státní hymnu. Celým večerem provázel Petr Šimůnek, šéfredaktor magazínu Forbes. V rámci programu vystoupila také Česká filharmonie. Během aukčního večera bylo vydraženo 10 mimořádných předmětů celkem za 28 milionů korun. Celých 90 % této částky poputuje přímo na sbírkový účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR, která peníze použije na nákup materiálního vybavení k obraně na území války. Zbývajících 10 % bude věnováno Charitě ČR, která na Ukrajině poskytuje humanitární pomoc.

„Na Ukrajině podnikám v rostlinné a živočišné výrobě, v současné chvíli se ale na těchto polích bojuje a Ukrajinci tam brání životy svoje i svých blízkým před ruským agresorem. Společně s Petrem Šikošem jsme se shodli, že je bezpodmínečně nutné, abychom na Ukrajině co neefektivněji a nejrychleji pomohli, protože Ukrajinci bojují i za naši svobodu. Jsem rád, že se nám v tak krátkém čase podařilo uspořádat tuto aukci, jejíž výtěžek poputuje na pomoc obráncům Ukrajiny,“ říká jeden ze zakladatelů iniciativy Svobodu Ukrajině Petr Krogman.

Sbírkové předměty darovali do aukce především zakladatelé iniciativy. Zájemci pak vydražili například limitovanou edici hodinek Prim, podepsaný dres Dominika Haška nebo pistoli CZ 75 TOBRUK od České zbrojovky. Jednou z hlavních položek na seznamu byl budoucí víkendový pobyt v Kyjevě či Charkově v osobním doprovodu majitele největších českých farem na Ukrajině a zakladatelem iniciativy Svobodu Ukrajině Petrem Krogmanem. Vrcholem večera byl obraz mladé ženy od lvovské umělkyně Oleny Papka symbolizující odvahu a naději pro ukrajinský národ.

Tímto dobročinným večerem ale pomoc nekončí. Jedinečný supersportovní automobil Lamborghini Murcielago LP640 v limitované edici Versace, který byl vyroben v počtu pouhých 20 kusů, je stále k dispozici. Zájemci se mohou za 9 milionů korun stát jeho majitelem. Celý výtěžek z prodeje půjde prostřednictvím iniciativy Svobodu Ukrajině přímo na účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR (90 %) a Charity ČR (10 %).
Více informací na info@svoboduukrajine.cz.

Kontakt pro média:
Hana Topolovová
+420 603 717 570

Iniciativa Svobodu Ukrajině vznikla jako reakce na agresivní útok Ruska na Ukrajinu. Iniciativa vyzývá, aby lidé a firmy přispěli přímo na veřejný sbírkový účet zřízený Velvyslanectvím Ukrajiny v České republice. Tato sbírka je určena na nákupy materiálního vybavení k obraně na území války, tedy na nákup zbraní, ochranných prostředků a dalších pomůcek pro bojující obránce Ukrajiny, lze ji podpořit příspěvkem na účet 304452700/0300. Na humanitární pomoc válkou postiženým občanům Ukrajiny je určena sbírka pořádaná Charitou České republiky. Číslo sbírkového účtu je 55660022/0800, variabilní symbol 104. Více informací o iniciativě Svobodu Ukrajině na www.svoboduukrajine.cz